30 Mart 2016 Çarşamba

Kaygan Hayat Proje Oluşumu (Açıklama 01)

A.   Kaygan Hayat Proje Oluşumu Nedir?

1.     ‘Kaygan Hayat’ ifadesinin ortaya çıkışı…

28 Mart 2011 tarihinden birkaç gün veya hafta sonra, Samsun’da çok değerli bir dostumla yolda muhabbet ederek yürürken, ayağımın kayıp neredeyse düşmemle sonuçlanacak bir olaylar zincirinin, yaptığımız muhabbetle yoğrulmasıyla çıkmış bir ifadedir, ‘Kaygan Hayat’.

Dostum:
— Hayat, çok boktan ağbi.
Ben:
— Hayır, hayat boktan değil…
(Ayağım kaydı ve neredeyse düşüyordum.)
Ben:
— …hayat, kaygan ağbi.

2.     Kaygan Hayat, nasıl bir ‘Oluşum’ oldu…

Kaygan Hayat, ilk bulunduğu günden itibaren hafızamıza yer etmiş bir ifadeydi. Samsun’da temelleri atılacak olan *ORP’larının ilk adı Kaygan Hayat olacaktı. Ama teknik bilgi eksikliği ve uygun ortamın sağlanamaması nedeniyle, bu proje hiç gerçekleşemeden iptal edildi.
Daha sonraları, ‘Fanzin’ kültürü ile tanışmam ile ‘Sinek Fanzin’ olarak, bir e-zine fikri geliştirmeye başladım. ‘Sinek Fanzin, dönemin vermiş olduğu ‘gençlik ateşi’ ile hiçbir hazırlığım olmadan atıldığım bir proje olunca, çok uzun soluklu olamadı. Ama bugün geriye doğru baktığımda, Sinek Fanzin fikrini bir kıvılcımla gerçekleştirmeseydim, Kaygan Hayat Proje Oluşumu diye bir şey olmayacaktı.
Kaygan Hayat ifadesini bulduğum değerli dostumla birlikte, ilerleyen vakitlerde bir ‘İnternet Radyosu’ kurma fikrini geliştirdik. Benim beceremediğim birçok teknik konuyu, sevgili dostum hallederek ilk İnternet radyomuzu kurduk. ‘Radyo Promiel’ adındaki radyomuzda, ana düşünce olarak, üç gece için üç farklı program yapmayı planlıyorduk. Ama zamanda yaşadığımız sıkıntılar nedeni ile sadece bir gecede iki program yapmaya başladık. ‘Bi’ Duble Yol’ adlı, ikimizin ortak sunduğu bir program ve ‘Sinek Fanzin Radyo’ adlı, sadece benim sunduğum bir program. Benim toyluğum yüzünden kendi yayın saatim berbat geçiyordu. Müzik tarzlarımızın farklılığı nedeni ile de, ortak yaptığımız yayında anlaşmazlıklar yaşanıyordu. Bu nedenlerle, ilk İnternet radyosu deneyimimizi sonlandırmanın yerinde olacağına karar verdik.
Bu bir anda ortaya çıkan ve bir anda da ortadan kaybolan projeler birikirken, “Neden, yatığımız tüm projeleri bir çatı altında toplamıyoruz ki?” düşüncesi çıktı ortaya. Ve uzun süredir adı anılmayan Kaygan Hayat, yaptığımız işlerin türüne bağlı olarak, ‘Kaygan Hayat Yayın Oluşumu’ şekline döndü.

*ORP: Online Radyo Programı

3.     ‘Yayın Oluşumu’ ifadesi, neden ‘Proje Oluşumu’ ifadesine dönüştü…

‘Yayın Oluşumu’ ifadesinin benim için kullanım biçimi; benim ürettiğim veya benim de içinde bulunduğum ve insanlara bir şekilde yayınlanarak ulaşmış olan tüm işlerin (fikirler veya projeler) toplandığı bir çatıydı. Fakat daha sonra ‘Not Fun Fanzine’ ile bu biraz değişim göstermeye başladı. NFF’nin son sayılarına doğru, Kaygan Hayat Yayın Oluşumu’nu bir yayım evi gibi sunmaya başlamamla, diğer işlerimin -veya işlerimizin- bütünlüğünü dağıtmış gibi olduğumu düşünmeye başladım. Hatta 2015 yılında fikir olarak ortaya çıkan ‘Yayım 125’ ile birlikte, Kaygan Hayat’ın sadece bir ‘Yayın Oluşumu’ olmadığını, aslında Kaygan Hayat’ın çok çeşitli fikirler ile projeler üreten bir ‘Proje Oluşumu’ olduğunu fark ettim.
Bu nedenlerle, 2016 yılında Kaygan Hayat Yayın Oluşumu adını, ‘Kaygan Hayat Proje Oluşumu’ olarak değiştirdim.

4.     Kaygan Hayat Proje Oluşumu ne yapar…


Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun öncelikli amacı, hayata geçirilebilecek fikirler oluşturmaktır. Bu fikirleri geliştirerek ve teknik özelliklerini, uygulama biçimlerini benimseyerek projelendirmelidir. Uygun şartlar sağlandığında da bu projeleri, Dünya üzerindeki diğer insanlarla paylaşabilecek bir konuma taşımalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder