31 Mart 2016 Perşembe

Kaygan Hayat Proje Oluşumu (Açıklama 02)

B.   Kaygan Hayat Proje Oluşumu Ne Yaptı?

Kaygan Hayat Proje Oluşumu, bugüne kadar elle tutulur veya gözle görülür hiçbir şey yapmış sayılmaz. Geçmişte yapılmış olan işlerin içeriğine bakarsak, Dünya’yı değiştirecek veya daha küçük düşünürsem, bir bireyi bile değiştirecek bir bilgi, bir fikir taşımıyor. Ama geçmişte yapılan işlerin amacı zaten böyle bir şey değildi. Bu işlerin amacı, Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun yürüyüp yürümeyeceğini bana veya sizlere göstermekti. Şuanda sonuca baktığımızda, yalpalayarak da olsa yürüdüğünü görüyorum ben. İlerlemek için isteğim var. Ama bunun için gerekli destek (daha çok manevi ama tabii olarak maddi), şuan sağlanabilmiş değil.

1.     Sinek Fanzin (e-zine)

Sinek Fanzin, şuan ki Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun Blogger üzerindeki bloğunda yayınlanan bir ‘İnternet Fanzini’ idi. Mecbur kalındığı için İnternet üzerinden yayınlanıyordu, çünkü bir fanzinin fotokopi ile de olsa basımı pahalı olabiliyor. Sinek Fanzin’in içeriği, o zamanlar ki karalamalarımdan oluşmaktaydı. Bir nevi edebiyat veya düşünsel fanzin denilebilir.
Sinek Fanzin, yanlış hatırlamıyorsam üçüncü sayısının yayınlanmasından birkaç gün önce bitirilmiş bir proje oldu, benim için. Bunun nedeni ise yapılan bu işle kimseye ulaşamamaktı.

2.     Radyo Promiel – İnternet Radyosu (Bi’ Duble Yol & Sinek Fanzin Radyo Programı)

Radyo Promiel’i ve Bi’ Duble Yol’u aslında Kaygan Hayat Proje Oluşumu’na dâhil etmek ne kadar doğru olur, bilemiyorum. Çünkü bu işleri, Samsun’da çok değerli bir dostumla yapmıştık. Ve o, kendisini Kaygan Hayat Proje Oluşumu’na ne kadar dâhil eder bilemiyorum. Ama bence bu işler, K.H.P.O.nun içerisinde sayılmalı.
Radyo Promiel, benim Samsun’dayken İnternet üzerinden radyo yayını yapma merakım üzerine, sevgili dostumun atağa geçerek ağbisine bir site hazırlatması ve bana, bu sitenin nasıl kullanılacağını öğretmesiyle başlamış bir projedir. Tüm hazırlıklarımızı tamamlayamasak da yinede yayın hayatına atılarak Bi’ Duble Yol adlı programımızla, bizi dinleme zahmetine girenlere muhabbetimizi ve parçalarımızı sunduk.
Bi’ Duble Yol, sevgili dostumla benim ortak sunduğumuz bir programdı. Müzik tarzımız uyuşmasa da sohbetimiz ile var olan durumu dengeleyebileceğimizi düşünmüştük. Ama açıkçası, çalınan parçaların benim üzerimdeki etkisi nedeniyle, sohbetimiz de sönük kalıyordu.
Programlara genelde, biramızla başlayıp rakımızla bitiriyorduk. Alkolün ve arabeskin üzerimde etkisi; bir mayışma, bir suskunluk hali oluyordu. Sevgili dostum ise daha da gürlüyor ve kendini daha rahat ifade ediyordu.
Sinek Fanzin, bana özel bir program olmuştu. Daha çok rock ağırlıklı parçalar çalıp o program için seçtiğim grup veya sanatçıları tanıtıyordum. Sloganım ise ‘Fanzin Radyo Programı’ idi.
Ama bira ve rakının maliyetinin artması ve bizlerin ruhani durumunun iyice olumsuz yöne doğru kayması, Radyo Promiel’in sonunu getirdi. Yaklaşık olarak üç ay yayın yaptıktan sonra, belki ara ara yayınlara devam etmiş olsak da bu projeyi bitirdik.

3.     NOT FUN Fanzine (1. Versiyon)

NFF, gerçek anlamda K.H.P.O.nun ilk projesi sayılabilir. Çünkü bundan öncekiler, öğrencilik yıllarımdı. Sinek Fanzin (e-zine) olsun, Radyo Promiel olsun bunlar, teknik alt yapımı desteklemem için bana ilk temeli sundular. NFF ise bu temelin üzerine konulan ilk taş…
NFF’nin yaratım süreci, Sinek Fanzin (e-zine)’den sonra ki süreçte başladı. Yine biriken kişisel düşüncelerin notlara dökümü ve kendi edebiyatımın birikimi ile NFF’nin içeriği hazırdı.
İlk NFF’yi oluştururken, bu birikimin bir kısmına, Beat Kuşağı’nda kilit bir noktada duran Neal CASSADY hakkındaki bilgileri ve bu adama karşı geliştirdiğim kişisel görüşümü ekledim. Gelen en olumsuz tepki, “Bu çok boş! Bir içeriği yok bunun.” oldu. Haklı bir tepkiydi.
NFF, 5 Şubat 2013’te Kadıköy Trip v2.0’da ilk okuyucusuna ulaştı. Bu tarihten sonra her iki ayda bir, çıktığı ayın beşinde, on kopya olarak fotokopi ile çoğaltıldı. K.H.P.O.nun ilk ell tutulur, gözle görülür işi olma unvanını kazandı.
NFF’nin en çok okunana ve üzerine yorum alan yazısı, ‘Bardan Adam’ oldu. Hatta Bardan Adam’ın başkarakterinin gençliğini anlatan başka bir öykümü, ‘Münasebetsizler’ adlı bir Facebook sayfasında yayınlama girişimimiz oldu, sayfanın sahibi ile.
Her ne kadar NFF’nin gidişatı iyi de olsa, yine ruhani bir çöküş dönemine girmemle yazabilme kabiliyetimi o ara kaybettiğimden ve tek başına fanzin çıkarmanın zorluğunu kavradıktan sonra, NFF’nin geçici bir süre yayımlanmasına ara verdim. O ara hala bitmedi ama NOT FUN Fanzine için yeni planlamalar yapmayı hiç bırakmadım.
NFF, bir sene içerisinde altı sayı yayımlandıktan sonra rafa kalktı.
NOT FUN Fanzine’nin eski sayılarına, Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun resmi İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz.

4.     Junk Dealer (ORP)

1 Haziran 2014’te Samsun’dan G.T.E. ile birlikte ilk test yayınını yapan Junk Dealer, günümüzde hala, Cumartesi 23.00’da K.H.P.O.nun resmi İnternet adresinde devam etmektedir.
Junk Dealer’ın ilk düşünülen formatı, Bi’ Duble Yol’un ki ile aynıydı. İki programcının, yayın süresince muhabbet etmesine dayanıyordu. Fakat, G.T.E.den sonra hiçbir zaman başka bir programcı olmadı. Bu nedenle bende, benim için özel olan bazı günlerin (doğumlar, vefatlar, piyasaya çıkışlar gibi…), yayın haftasına denk geldiği zamanlarda konsept programlar yapmaya başladım. Daha sonra fark ettim ki, bazı haftalarda boşluklar meydana geliyordu. Bu boşluklarda da kendi hazırladığım veya başka fanzinlerce hazırlanmış olan play-listleri çalmaya başladım.

Junk Dealer’ın dinleyicisi var mı, bilemiyorum. Ama yayınların eski kayıtlarına, Junk Dealer’ın Vimeo kanalından veya Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun resmi İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder