31 Mart 2016 Perşembe

Kaygan Hayat Proje Oluşumu (Açıklama 02)

B.   Kaygan Hayat Proje Oluşumu Ne Yaptı?

Kaygan Hayat Proje Oluşumu, bugüne kadar elle tutulur veya gözle görülür hiçbir şey yapmış sayılmaz. Geçmişte yapılmış olan işlerin içeriğine bakarsak, Dünya’yı değiştirecek veya daha küçük düşünürsem, bir bireyi bile değiştirecek bir bilgi, bir fikir taşımıyor. Ama geçmişte yapılan işlerin amacı zaten böyle bir şey değildi. Bu işlerin amacı, Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun yürüyüp yürümeyeceğini bana veya sizlere göstermekti. Şuanda sonuca baktığımızda, yalpalayarak da olsa yürüdüğünü görüyorum ben. İlerlemek için isteğim var. Ama bunun için gerekli destek (daha çok manevi ama tabii olarak maddi), şuan sağlanabilmiş değil.

1.     Sinek Fanzin (e-zine)

Sinek Fanzin, şuan ki Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun Blogger üzerindeki bloğunda yayınlanan bir ‘İnternet Fanzini’ idi. Mecbur kalındığı için İnternet üzerinden yayınlanıyordu, çünkü bir fanzinin fotokopi ile de olsa basımı pahalı olabiliyor. Sinek Fanzin’in içeriği, o zamanlar ki karalamalarımdan oluşmaktaydı. Bir nevi edebiyat veya düşünsel fanzin denilebilir.
Sinek Fanzin, yanlış hatırlamıyorsam üçüncü sayısının yayınlanmasından birkaç gün önce bitirilmiş bir proje oldu, benim için. Bunun nedeni ise yapılan bu işle kimseye ulaşamamaktı.

2.     Radyo Promiel – İnternet Radyosu (Bi’ Duble Yol & Sinek Fanzin Radyo Programı)

Radyo Promiel’i ve Bi’ Duble Yol’u aslında Kaygan Hayat Proje Oluşumu’na dâhil etmek ne kadar doğru olur, bilemiyorum. Çünkü bu işleri, Samsun’da çok değerli bir dostumla yapmıştık. Ve o, kendisini Kaygan Hayat Proje Oluşumu’na ne kadar dâhil eder bilemiyorum. Ama bence bu işler, K.H.P.O.nun içerisinde sayılmalı.
Radyo Promiel, benim Samsun’dayken İnternet üzerinden radyo yayını yapma merakım üzerine, sevgili dostumun atağa geçerek ağbisine bir site hazırlatması ve bana, bu sitenin nasıl kullanılacağını öğretmesiyle başlamış bir projedir. Tüm hazırlıklarımızı tamamlayamasak da yinede yayın hayatına atılarak Bi’ Duble Yol adlı programımızla, bizi dinleme zahmetine girenlere muhabbetimizi ve parçalarımızı sunduk.
Bi’ Duble Yol, sevgili dostumla benim ortak sunduğumuz bir programdı. Müzik tarzımız uyuşmasa da sohbetimiz ile var olan durumu dengeleyebileceğimizi düşünmüştük. Ama açıkçası, çalınan parçaların benim üzerimdeki etkisi nedeniyle, sohbetimiz de sönük kalıyordu.
Programlara genelde, biramızla başlayıp rakımızla bitiriyorduk. Alkolün ve arabeskin üzerimde etkisi; bir mayışma, bir suskunluk hali oluyordu. Sevgili dostum ise daha da gürlüyor ve kendini daha rahat ifade ediyordu.
Sinek Fanzin, bana özel bir program olmuştu. Daha çok rock ağırlıklı parçalar çalıp o program için seçtiğim grup veya sanatçıları tanıtıyordum. Sloganım ise ‘Fanzin Radyo Programı’ idi.
Ama bira ve rakının maliyetinin artması ve bizlerin ruhani durumunun iyice olumsuz yöne doğru kayması, Radyo Promiel’in sonunu getirdi. Yaklaşık olarak üç ay yayın yaptıktan sonra, belki ara ara yayınlara devam etmiş olsak da bu projeyi bitirdik.

3.     NOT FUN Fanzine (1. Versiyon)

NFF, gerçek anlamda K.H.P.O.nun ilk projesi sayılabilir. Çünkü bundan öncekiler, öğrencilik yıllarımdı. Sinek Fanzin (e-zine) olsun, Radyo Promiel olsun bunlar, teknik alt yapımı desteklemem için bana ilk temeli sundular. NFF ise bu temelin üzerine konulan ilk taş…
NFF’nin yaratım süreci, Sinek Fanzin (e-zine)’den sonra ki süreçte başladı. Yine biriken kişisel düşüncelerin notlara dökümü ve kendi edebiyatımın birikimi ile NFF’nin içeriği hazırdı.
İlk NFF’yi oluştururken, bu birikimin bir kısmına, Beat Kuşağı’nda kilit bir noktada duran Neal CASSADY hakkındaki bilgileri ve bu adama karşı geliştirdiğim kişisel görüşümü ekledim. Gelen en olumsuz tepki, “Bu çok boş! Bir içeriği yok bunun.” oldu. Haklı bir tepkiydi.
NFF, 5 Şubat 2013’te Kadıköy Trip v2.0’da ilk okuyucusuna ulaştı. Bu tarihten sonra her iki ayda bir, çıktığı ayın beşinde, on kopya olarak fotokopi ile çoğaltıldı. K.H.P.O.nun ilk ell tutulur, gözle görülür işi olma unvanını kazandı.
NFF’nin en çok okunana ve üzerine yorum alan yazısı, ‘Bardan Adam’ oldu. Hatta Bardan Adam’ın başkarakterinin gençliğini anlatan başka bir öykümü, ‘Münasebetsizler’ adlı bir Facebook sayfasında yayınlama girişimimiz oldu, sayfanın sahibi ile.
Her ne kadar NFF’nin gidişatı iyi de olsa, yine ruhani bir çöküş dönemine girmemle yazabilme kabiliyetimi o ara kaybettiğimden ve tek başına fanzin çıkarmanın zorluğunu kavradıktan sonra, NFF’nin geçici bir süre yayımlanmasına ara verdim. O ara hala bitmedi ama NOT FUN Fanzine için yeni planlamalar yapmayı hiç bırakmadım.
NFF, bir sene içerisinde altı sayı yayımlandıktan sonra rafa kalktı.
NOT FUN Fanzine’nin eski sayılarına, Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun resmi İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz.

4.     Junk Dealer (ORP)

1 Haziran 2014’te Samsun’dan G.T.E. ile birlikte ilk test yayınını yapan Junk Dealer, günümüzde hala, Cumartesi 23.00’da K.H.P.O.nun resmi İnternet adresinde devam etmektedir.
Junk Dealer’ın ilk düşünülen formatı, Bi’ Duble Yol’un ki ile aynıydı. İki programcının, yayın süresince muhabbet etmesine dayanıyordu. Fakat, G.T.E.den sonra hiçbir zaman başka bir programcı olmadı. Bu nedenle bende, benim için özel olan bazı günlerin (doğumlar, vefatlar, piyasaya çıkışlar gibi…), yayın haftasına denk geldiği zamanlarda konsept programlar yapmaya başladım. Daha sonra fark ettim ki, bazı haftalarda boşluklar meydana geliyordu. Bu boşluklarda da kendi hazırladığım veya başka fanzinlerce hazırlanmış olan play-listleri çalmaya başladım.

Junk Dealer’ın dinleyicisi var mı, bilemiyorum. Ama yayınların eski kayıtlarına, Junk Dealer’ın Vimeo kanalından veya Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun resmi İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz.

30 Mart 2016 Çarşamba

Kaygan Hayat Proje Oluşumu (Açıklama 01)

A.   Kaygan Hayat Proje Oluşumu Nedir?

1.     ‘Kaygan Hayat’ ifadesinin ortaya çıkışı…

28 Mart 2011 tarihinden birkaç gün veya hafta sonra, Samsun’da çok değerli bir dostumla yolda muhabbet ederek yürürken, ayağımın kayıp neredeyse düşmemle sonuçlanacak bir olaylar zincirinin, yaptığımız muhabbetle yoğrulmasıyla çıkmış bir ifadedir, ‘Kaygan Hayat’.

Dostum:
— Hayat, çok boktan ağbi.
Ben:
— Hayır, hayat boktan değil…
(Ayağım kaydı ve neredeyse düşüyordum.)
Ben:
— …hayat, kaygan ağbi.

2.     Kaygan Hayat, nasıl bir ‘Oluşum’ oldu…

Kaygan Hayat, ilk bulunduğu günden itibaren hafızamıza yer etmiş bir ifadeydi. Samsun’da temelleri atılacak olan *ORP’larının ilk adı Kaygan Hayat olacaktı. Ama teknik bilgi eksikliği ve uygun ortamın sağlanamaması nedeniyle, bu proje hiç gerçekleşemeden iptal edildi.
Daha sonraları, ‘Fanzin’ kültürü ile tanışmam ile ‘Sinek Fanzin’ olarak, bir e-zine fikri geliştirmeye başladım. ‘Sinek Fanzin, dönemin vermiş olduğu ‘gençlik ateşi’ ile hiçbir hazırlığım olmadan atıldığım bir proje olunca, çok uzun soluklu olamadı. Ama bugün geriye doğru baktığımda, Sinek Fanzin fikrini bir kıvılcımla gerçekleştirmeseydim, Kaygan Hayat Proje Oluşumu diye bir şey olmayacaktı.
Kaygan Hayat ifadesini bulduğum değerli dostumla birlikte, ilerleyen vakitlerde bir ‘İnternet Radyosu’ kurma fikrini geliştirdik. Benim beceremediğim birçok teknik konuyu, sevgili dostum hallederek ilk İnternet radyomuzu kurduk. ‘Radyo Promiel’ adındaki radyomuzda, ana düşünce olarak, üç gece için üç farklı program yapmayı planlıyorduk. Ama zamanda yaşadığımız sıkıntılar nedeni ile sadece bir gecede iki program yapmaya başladık. ‘Bi’ Duble Yol’ adlı, ikimizin ortak sunduğu bir program ve ‘Sinek Fanzin Radyo’ adlı, sadece benim sunduğum bir program. Benim toyluğum yüzünden kendi yayın saatim berbat geçiyordu. Müzik tarzlarımızın farklılığı nedeni ile de, ortak yaptığımız yayında anlaşmazlıklar yaşanıyordu. Bu nedenlerle, ilk İnternet radyosu deneyimimizi sonlandırmanın yerinde olacağına karar verdik.
Bu bir anda ortaya çıkan ve bir anda da ortadan kaybolan projeler birikirken, “Neden, yatığımız tüm projeleri bir çatı altında toplamıyoruz ki?” düşüncesi çıktı ortaya. Ve uzun süredir adı anılmayan Kaygan Hayat, yaptığımız işlerin türüne bağlı olarak, ‘Kaygan Hayat Yayın Oluşumu’ şekline döndü.

*ORP: Online Radyo Programı

3.     ‘Yayın Oluşumu’ ifadesi, neden ‘Proje Oluşumu’ ifadesine dönüştü…

‘Yayın Oluşumu’ ifadesinin benim için kullanım biçimi; benim ürettiğim veya benim de içinde bulunduğum ve insanlara bir şekilde yayınlanarak ulaşmış olan tüm işlerin (fikirler veya projeler) toplandığı bir çatıydı. Fakat daha sonra ‘Not Fun Fanzine’ ile bu biraz değişim göstermeye başladı. NFF’nin son sayılarına doğru, Kaygan Hayat Yayın Oluşumu’nu bir yayım evi gibi sunmaya başlamamla, diğer işlerimin -veya işlerimizin- bütünlüğünü dağıtmış gibi olduğumu düşünmeye başladım. Hatta 2015 yılında fikir olarak ortaya çıkan ‘Yayım 125’ ile birlikte, Kaygan Hayat’ın sadece bir ‘Yayın Oluşumu’ olmadığını, aslında Kaygan Hayat’ın çok çeşitli fikirler ile projeler üreten bir ‘Proje Oluşumu’ olduğunu fark ettim.
Bu nedenlerle, 2016 yılında Kaygan Hayat Yayın Oluşumu adını, ‘Kaygan Hayat Proje Oluşumu’ olarak değiştirdim.

4.     Kaygan Hayat Proje Oluşumu ne yapar…


Kaygan Hayat Proje Oluşumu’nun öncelikli amacı, hayata geçirilebilecek fikirler oluşturmaktır. Bu fikirleri geliştirerek ve teknik özelliklerini, uygulama biçimlerini benimseyerek projelendirmelidir. Uygun şartlar sağlandığında da bu projeleri, Dünya üzerindeki diğer insanlarla paylaşabilecek bir konuma taşımalıdır.